DKF Dialog zaprasza: “Powiększenie” Antonioniego 24 MAJA 2017r.

Zapraszamy na jedno z największych arcydzieł kinematografii – film Michelangelo Antonioniego z 1966 r. „Powiększenie” („Blow up”).
Projekcja będzie poprzedzona słowem wstępnym o reżyserze i jego drodze twórczej – „Antonioni: esencja i egzystencja”. Po projekcji odbędzie się dyskusja, moderowana przez Wojciecha Piotra Kwiatka oczywiście z udziałem publiczności. Wstęp wolny!
DKF przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich funkcjonował przed laty, będąc jedną z najciekawszych placówek prezentujących ambitną sztukę filmową. Założeniem spotkania jest powrót do idei ambitnego kina, prezentowanego przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich – organizację skupiającą – oprócz innych kręgów – także krytyków filmowych i recenzentów. To dobre grono, mogące z pewnością sprawić, że kinomani powrócą do ambitnego kina pod dobrą egidą.

Więcej informacji na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/1653697507991369/

Inauguracja działalności Dyskusyjnego Klubu Filmowego DIALOG przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich.

 

Na inaugurację nowego otwarcia DKF w SDP pokazany został film Michelangelo Antonioniego „Powiększenie” – jedno z arcydzieł historii kina.

We wprowadzeniu przed projekcją prezes Klubu Wojciech Piotr Kwiatek zwrócił uwagę na wielkie walory artystyczne i intelektualne tego obrazu, na znakomitą grę aktorską, świetne zdjęcia. Temat kondycji artysty we współczesnym świecie i we współczesnej kulturze to przede wszystkim pułapki wolności i samotności. Bohater, fotografik, żyje w kilku światach – w świecie mody, w świecie ludzkiego brudu, ludzi „wysadzonych z siodła”, wreszcie w świecie mediów, który jest zachłanny i bezlitosny, a mimo to tak bardzo kusi maluczkich. Bohater ma to wszystko od dawna opanowane – i nagle staje oko w oko z dramatem, ze zbrodnią, z tajemnicą. Tu jego szybkie, atrakcyjne i komfortowe życie kończy się, bo są sprawy może mniej ważne w skali „makro”, ale za to dramatycznie ważne w jakimś jednostkowym mikroświecie. W finale artysta poddaje się – godzi się na bezwzględne prawa życia. A może możliwe są i inne interpretacje?

Dość licznie zgromadzona widownia żywo dyskutowała po projekcji. Pojawiały się wątki typowo egzystencjalne, filozoficzne: co jest prawdą? Czy naprawdę widzimy to, co widzimy? Czy artysta zawsze ma szansę wygrać z Losem? A z życiem?

 

 

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego