Warsztaty i koncert polskiej piosenki emigracyjnej 31 maja 2017r.

Serdecznie zapraszamy na warsztaty muzyczne (godz. 17.00), a następnie koncert (godz. 19.00) polskich piosenek skomponowanych przez wspaniałych polskich poetów, literatów i kompozytorów, którzy po II wojnie światowej pozostali na emigracji i tam kontynuowali twórczość literacką w języku polskim. Adresowali ją głównie do Polonii, wyrażając tęsknotę za krajem, komentując w wolności wydarzenia z Polski pozostającej w komunistycznym reżimie oraz życie na emigracji, często na antenie rozgłośni radiowych Radia Wolna Europa lub BBC. Wydawali swą twórczość na emigracji, z nikłą szansą dotarcia do Polaków w kraju. To sprawiło, że ich twórczość jest praktycznie nieznana młodym pokoleniom, gdyż została niemal całkowicie zamilczana w Polsce Ludowej, a po 1989 roku nie zyskała godnego jej rozgłosu, nie została odpowiednio doceniona.
Wśród autorów emigracyjnych szczególne miejsce zajmuje Feliks Konarski pseudonim Ref-Ren, przed II wojną autor słów piosenek we Lwowie i Warszawie, aktor, w czasie wojny w II korpusie Wojska Polskiego pod dowództwem Gen. Władysława Andersa. Autor słów słynnej pieśni Czerwone Maki na Monte Cassino. Po II wojnie na emigracji w Londynie, a następnie w Chicago, gdzie do śmierci w 1991 prowadził Teatr Polski, pisząc do niego teksty piosenek i skeczy. Ogromna spuścizna literacka po Feliksie Konarskim jest przechowywana w Chicago przez aktorów jego teatru, mamy nadzieję przybliżyć ją polskiemu słuchaczowi. Przedstawimy również dorobek literacki Mariana Hemara, ojca lwowskiej piosenki, korzystając m.in. ze zbioru Chleb Kulikowski.

WYKONAWCY:
Wokaliści Garwolińskiego Teatru Muzycznego Od Czapy oraz muzycy : Marta Sobczak – instrumenty klawiszowe, Julian Czaporowski – akordeon.

PROWADZENIE WARSZTATÓW I KONCERTU
Danuta Skalska urodzona we Lwowie polska dziennikarka i redaktorka, działaczka samorządowa i społeczna.W Polskim Radiu Katowice od 10 lat prowadzi audycję „Nowa Lwowska Fala”. Jest prezesem bytomskiego oddziału Towarzystawa Miłośników Lwowa. Była radną Bytomia. W 2004 roku została uznana za jedną ze 100 najbardziej znanych kobiet na Śląsku. Jest autorką książki Mózg na ścierce czyli dwa łyki Ameryki i spektaklu teatralnego przedstawiającego problemy polskiej emigracji; napisała kilka scenariuszy dla prezentowanych w TVP programów o tematyce kresowej i programów lwowskiego kabaretu Pacałycha.Była współinicjatorką powołania Społecznego Ruchu im. Lecha Kaczyńskiego. Jest organizatorką Światowych Zjazdów Kresowian na Jasnej Górze, prelekcji i spotkań z przedstawicielami środowisk kresowych z kraju i zagranicy w Bytomskim Centrum Kresowym.
Michał Pieńkowski
Filmograf. Interesuje się wszystkim, co jest związane z polskim show-biznesem lat międzywojennych: kabaretem, fonografią, kinematografią i radiem, a także powojennymi losami polskich artystów pozostałych na emigracji. Jest konsultantem filmów i książek z tych dziedzin. Na co dzień pracuje w Filmotece Narodowej, gdzie opracowuje i dokumentuje przedwojenny zbiór filmowy, a także bierze udział w rekonstrukcji cyfrowej przedwojennych filmów fabularnych. Naukowo zajmuje się historią polskiej fonografii. Prowadzi wykłady, prelekcje i spotkania poświęcone przedwojennemu kinu polskiemu.

Garwoliński Teatr Muzyczny Od Czapy Teatr muzyczno–literacki, niezależny, działający w Garwolinie od 2007 roku, skupiajacy młodzież oraz młodych duchem, chętnych do włączenia się w jego działalność, prowadzony przez Annę Żochowską i Juliana Czaporowskiego. Przez pierwsze 4 lata działalności grupa zaprezentowała m.in. tryptyk „Starsi Panowie – Reaktywacja”, spektakl z przedwojenną muzyką filmową „Jak za dawnych lat”, szereg programów patriotycznych, m. in. spektakle „Tutaj zostanę”, „Garwolak we Lwowie” – wykorzystujący przedwojenne i emigracyjne piosenki lwowskie; spektakl o Powstaniu Warszawskim „Gdzie jesteś moja Polsko?”, spektakl „Podróż do źródeł”, o początkach skautingu w Polsce. Od 2012 rozwija się pod opieką Fundacji Sztafeta,biorąc udział we wszystkich projektach muzycznych Fundacji.

 

Więcej informacji na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/304250930012585

Relacja z tego wydarzenia na stronie SDP.pl:

http://sdp.pl/informacje/14250,maj-na-foksal-koncert-my-od-lwowa-za-daleko,1496310434/

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

1 komentarz

  • Annette

    That being said, you should obtain many mastery of the game and that is achievable
    through playing the game repeatedly until you study the art.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

2 × two =