DKF Dialog zaprasza: „Powiększenie” Antonioniego 24 MAJA 2017r.

Zapraszamy na jedno z największych arcydzieł kinematografii – film Michelangelo Antonioniego z 1966 r. „Powiększenie” („Blow up”).
Projekcja będzie poprzedzona słowem wstępnym o reżyserze i jego drodze twórczej – „Antonioni: esencja i egzystencja”. Po projekcji odbędzie się dyskusja, moderowana przez Wojciecha Piotra Kwiatka oczywiście z udziałem publiczności. Wstęp wolny!
DKF przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich funkcjonował przed laty, będąc jedną z najciekawszych placówek prezentujących ambitną sztukę filmową. Założeniem spotkania jest powrót do idei ambitnego kina, prezentowanego przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich – organizację skupiającą – oprócz innych kręgów – także krytyków filmowych i recenzentów. To dobre grono, mogące z pewnością sprawić, że kinomani powrócą do ambitnego kina pod dobrą egidą.

Więcej informacji na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/1653697507991369/

Inauguracja działalności Dyskusyjnego Klubu Filmowego DIALOG przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich.

 

Na inaugurację nowego otwarcia DKF w SDP pokazany został film Michelangelo Antonioniego „Powiększenie” – jedno z arcydzieł historii kina.

We wprowadzeniu przed projekcją prezes Klubu Wojciech Piotr Kwiatek zwrócił uwagę na wielkie walory artystyczne i intelektualne tego obrazu, na znakomitą grę aktorską, świetne zdjęcia. Temat kondycji artysty we współczesnym świecie i we współczesnej kulturze to przede wszystkim pułapki wolności i samotności. Bohater, fotografik, żyje w kilku światach – w świecie mody, w świecie ludzkiego brudu, ludzi „wysadzonych z siodła”, wreszcie w świecie mediów, który jest zachłanny i bezlitosny, a mimo to tak bardzo kusi maluczkich. Bohater ma to wszystko od dawna opanowane – i nagle staje oko w oko z dramatem, ze zbrodnią, z tajemnicą. Tu jego szybkie, atrakcyjne i komfortowe życie kończy się, bo są sprawy może mniej ważne w skali „makro”, ale za to dramatycznie ważne w jakimś jednostkowym mikroświecie. W finale artysta poddaje się – godzi się na bezwzględne prawa życia. A może możliwe są i inne interpretacje?

Dość licznie zgromadzona widownia żywo dyskutowała po projekcji. Pojawiały się wątki typowo egzystencjalne, filozoficzne: co jest prawdą? Czy naprawdę widzimy to, co widzimy? Czy artysta zawsze ma szansę wygrać z Losem? A z życiem?

 

 

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

1 komentarz

  • cheap runescape gold

    Link exchange іs notһing else except it іѕ simply placing tһe
    otfher person’ѕ web site link oon your pagе at proper plаce and otһer person wiⅼl
    alsօ do similar in favor of үoᥙ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

five + 6 =